Product Description
Technical Data
| Technical Data | |
|---|---|
| Technology: | Mechanical |
| Units: | Metric, Inch |
| Range: | 0–10 mm |
| Graduation: | 0.10 mm |
| Accuracy: | ±0.003 mm |
| SPC Output: | No |
| Ratchet/Thimble: | Ratchet Stop |
| Measuring Faces: | Carbide tipped |
| Mass: | 65 g |
| Supplied In: | Fitted plastic case |
Additional Information
| Name | Wire Micrometer |
|---|---|
| SKU | Wire Micrometer |
| Manufacturer | Mitutoyo |
