Product Description
| Technical Data | |
|---|---|
| Series: | 126 |
| Technology: | Mechanical |
| Units: | Inch |
| Application: | Screw thread pitch diameter measurement |
| Anvil/Spindle: | Interchangeable V-anvil & conical spindle inserts (60° & 55°) |
| Measuring Faces: | Carbide tipped |
| Graduation: | 0.001" |
| Spindle Feed Error: | 0.00015" |
| Ratchet/Thimble: | Ratchet Stop |
| SPC Output: | No |
| Finish: | Satin chrome sleeve, baked enamel frame |
| Included: | Standard bar (except 0–25mm / 0–1”), fitted plastic case |
| Optional Accessories: | 126-800, 126-810 |
Additional Information
| Name | Screw Thread Micrometer-Interchangeable -Anvil Set |
|---|---|
| SKU | Screw Thread Micrometer-Interchangeable -Anvil Set |
| Manufacturer | Mitutoyo |
