Product Description
343-350-30 MICROMETER, CALIPER, OUTSIDE, 0-1", .00005"/0.001MM
Additional Information
| Name | 343-350-30 MICROMETER, CALIPER, OUTSIDE, 0-1", .00005"/0.001MM |
|---|---|
| SKU | 343-350-30 |
| Range | 0-1" / 0-25mm |
| Resolution | 0.00005" / 0.001mm |
| Accuracy | ±0.00025" |
| Flatness | 0.3µm |
| Parallelism | 0.00012" or less / 3µm or less |
| Manufacturer | Mitutoyo |
| IP Rating | IP65 |
| Graduation | 0.001" / 0.01mm |
| SPC output | Yes |
| Mass | 630g |
