Product Description
Technical Data
Resolution: .0005"/0.01mm
Repeatability: .0005"/0.01mm
Display: LCD
Length standard: ABSOLUTE electrostatic capacitance (electromagnetic induction)* type linear encoder
Max. response speed: Unlimited
Battery: SR44 (1 pc.), 938882
Battery life: Approx. 20,000 hours (3 years) under normal use
Dust/Water protection level: IP67
Functions
Origin-set, Zero-setting, Automatic power on/off, Data output, inch/mm conversion (inch/mm models)
Alarm: Low voltage, Counting value composition error
Optional Accessories
05CZA624: SPC cable with data switch (40” / 1m)*
05CZA625: SPC cable with data switch (80” / 2m)*
We Also Recommend
You may also be interested in the following product(s)
Mitutoyo 571 Series ABSOLUTE Digimatic Height Gage - Hook End Type, IP67From: $658.00 To: $890.00 |
Additional Information
| Name | Mitutoyo 571-264-20 ABSOLUTE Digimatic LCD Depth Gage, IP67 |
|---|---|
| SKU | 571-264-20 |
| EAN | 4946368601137 |
| Weight (in lbs) | 1.2 |
| Manufacturer | Mitutoyo |
| SPC output | Yes |
| Gage Cable | 05cza624, 05cza625 |
| Measuring range | 0-6in 0-150mm |
| Resolution | .0005" / 0.01mm |
| Accuracy | ±.0015" |
| Remarks | Mass: 578g |

