Product Description
- Proven ABSOLUTE sensor.
- Rated to IP66 water- and dust-proofing standard and oil resistance improved.
- Slim body design is advantageous for multi-point measurements.
- Improvement in workability with the LCD readout-rotation function.
- Back plunger design (ID-B).
- Built-in tolerance judgment function.
- Switchable resolution.
- Waterproof data output connector.
- Built-in hold/preset function
Technical Data
Accuracy: Refer to the list of specifications (excluding quantizing error)
Resolution: 0.01mm, 0.01mm/0.001mm, .0005”/0.01mm
or .0005”/.00005”/0.01mm/0.001mm
Display: LCD
Length standard: ABSOLUTE electrostatic capacitance type
linear encoder
Max. response speed: Unlimited
Measuring force: 2.5N (2.0N: Back plunger type)
Battery: SR44 (1 pc.), 938882
Battery life: Approx. 7000 hours under normal use
Dust/Water protection level: IP66
Function
Zero-setting, Presetting, Direction switching, Tolerance
judgment, Display hold, Data output,
inch/mm conversion (on inch/metric models only)
Alarm: Low voltage, Counting value composition error,
Over-flow error, Tolerance limit setting error
Optional Accessories
21EZA105: Lifting knob (for ISO/JIS model)
21EZA150: Lifting knob (for AGD model)
21EZA145: Lug (for JIS/ISO model)
21EZA146: Lug (for AGD model)
02ACA376: Rubber boot (for ID-N, NBR)
238774: Rubber boot (for ID-N, silicon)
125317: Rubber boot (for ID-B, NBR)
21EAA212: Rubber boot (for ID-B, silicon)
21EAA194: SPC cable (40” / 1m)
21EAA190: SPC cable (80” / 2m)
21EAA210: Bifurcated connecting cable with zero-setting terminal (40”/1m)
21EAA211: Bifurcated connecting cable with zero-setting terminal (80”/2m)
We Also Recommend
You may also be interested in the following product(s)
Additional Information
| Name | Mitutoyo 543-585 ABSOLUTE LCD Digimatic Indicator ID-B |
|---|---|
| SKU | 543-585 |
| UPC | 603908530558 |
| EAN | 4946368554242 |
| Weight (in lbs) | 0.66 |
| Manufacturer | Mitutoyo |
| SPC output | Yes |
| Resolution | 0.01mm |
| Accuracy | 0.003mm |
| Measuring range | 5.0mm |




