Product Description
422-361-32 MICROMETER, BLADE, TYPE B, 1-2", .00005"/0.001MM
Additional Information
| Name | 422-361-32 MICROMETER, BLADE, TYPE B, 1-2", .00005"/0.001MM |
|---|---|
| SKU | 422-361-32 |
| Range | 1-2" / 25.4-50.8mm |
| Resolution | 0.00005" / 0.001mm |
| Accuracy | ±0.00015" / ±3µm |
| Parallelism | 0.00015" or less / 3µm or less |
| Manufacturer | Mitutoyo |
| IP Rating | IP65 |
| Graduation | 0.0010" / 0.01mm |
| SPC output | Yes |
| Mass | 565g |
