Product Description
Features
- IP65 water/dust protection (Series 317)
- Measures tubing thickness, shoulderedge distance, rivet head height,
etc. with interchangeable anvils (flat anvil, rod anvil,V-anvil). - Supplied with Flat Anvil (201216) and Rod Anvil:
ø3mm/.118” rod anvil (201217) for 0-25mm/0-1” models, ø5mm/.197”
(201379) for 25-50mm / 1-2” model. - With special Disk Anvils. The Uni-Mike is used as a height micrometer.The disks have a lapped, mirror surface.
- With a standard bar except
0-25mm and 0 -1” model. - Supplied in fitted plastic case.
Technical Data
Accuracy: Refer to the list of specifications.
Resolution*: 0.001mm or .00005"/0.001mm
Graduation**: 0.01mm or .0001"
Spindle face: Carbide tipped
Display*: LCD
Battery*: SR44 (1 pc.), 938882
Battery life*: Approx. 1.2 years under normal use
Dust/Water protection level*: IP65
*Digital models **Analog models
Resolution*: 0.001mm or .00005"/0.001mm
Graduation**: 0.01mm or .0001"
Spindle face: Carbide tipped
Display*: LCD
Battery*: SR44 (1 pc.), 938882
Battery life*: Approx. 1.2 years under normal use
Dust/Water protection level*: IP65
*Digital models **Analog models
Function of Digital Model Origin-set, Zero-setting, Data hold, Data output, inch/mm
conversion (inch/mm models)
Alarm: Low voltage, Counting value composition error
conversion (inch/mm models)
Alarm: Low voltage, Counting value composition error
We Also Recommend
You may also be interested in the following product(s)
C-05CZA663-06 Mitutoyo Gage Cable
$159.00
|
Data send switch 6' cordset, C-FS25-06, 2.5mm male plug
$75.00
|
156-101-10 MIC STAND, ADJUSTABLE, 4"/100MM
$143.00
|
Uni-Mike - Series 317, 117 - Interchangeable Anvil TypeFrom: $295.00 To: $794.00 |
Additional Information
| Name | Mitutoyo 317-352-30 Uni-Mike LCD Outside Micrometer, |
|---|---|
| SKU | 317-352-30 |
| Weight (in lbs) | 1.25 |
| Resolution | .00005in/0.001mm |
| Accuracy | ±.0002in |
| Manufacturer | Mitutoyo |
| Graduation | 0.00005"/0.001mm |
| SPC output | Yes |




